Műanyag ablak, ajtó
Mit jelent a K vagy U érték a műanyag ablakoknál?
Mi az a beépítési mélység és a légkamra?
Az ablaküvegnél mit jelentenek ezek a számok: 4-16-4?
Hogyan tartsd karban műanyag ablakodat?
Mi az a dilatációs/merevített soroló?
Mi az a szárnyosztó, tokosztó?
Jól hőszigeteltek a műanyag ablakok?
Csak fehér színű műanyag ablak létezik?
Milyen karbantartást igényelnek a műanyag ablakok?
Dekor, CPL, fenyő ajtó
Van-e magyar szabvány, magyar méretrend? Ha igen, mit jelent?
Dekor és CPL. Gyakran hallom, mi a különbség?
MDF, HDF… Mit jelentenek ezek?
Mit jelent az automata küszöb?
Zártest lyuktávolságának meghatározása
A festett MDF ajtók valóban kimagasló minőséget jelentenek?
Fenyőajtóra vágyom, mit illik tudnom a szerkezetéről, esetleges felületkezelési lehetőségeiről?
Párás, nedves környezetbe építek beltéri ajtót. Mire figyeljek?
Fontos nekem a hanggátlás, milyen ötleteitek vannak erre?
A felújítás, építkezés melyik szakaszában építik be a beltéri ajtókat?
Mi az az átfogó tok? Miért ajánljuk általában azt?
Idővel állítanom kell az ajtókon? Igényel karbantartást?
Mire ügyeljek a színválasztásnál? (és úgy általában a döntésnél.)
Az ajtólap belső szerkeze tényleg jelentős kérdés? Méhsejt-furatolt forgácslap. Mi fán terem?
Üvegezés. Van funkcionális szerepe, vagy csak az esztétikum miatt választják?
Milyen tűzvédelmi jelzések vannak az ajtóknál?
Milyen az ajtók hangszigetelése?
Általános kérdések
A méretmeghatározás fogalmai nyílászáró szerkezeteknél
Mit jelent az ablaknál az, hogy Uf érték?
Mit jelent az ablaknál az, hogy Ug érték?
Mit jelent az ablaknál az, hogy Uw érték?
Mi a különbség az 5 és a 6 légkamrás ablak között? Melyik a jobb?
Mi az az Aereco (légbevezető)?
Penészesedés? Miért keletkezik és hogyan küszöbölhető ki?
Mit jelent a K vagy U érték a műanyag ablakoknál?
Hőátbocsátási tényezőt jelent Minél kisebb ez a szám, annál jobb a hőátbocsátása a műanyag ablakunknak. Emellett fel van tüntetve a hőveszteség mértékegysége is. Ezt így jelölik: W/K. Ha a felület nagyságát és a hőtábocsátási tényezőt összerozozzuk, akkor megkapjuk, hogy mennyi energiát veszítünk 1m2 felületen. Ug=üveg, Uw=teljes ablak hőtényezője.
Mi az a beépítési mélység és a légkamra?
A beépítési mélység az ablak profil vastagságát jelenti. A profilban helyezkednek el a légkamrák amelyek a hőszigetelésért felelősek. Minél több légkamrát tartalmaz műanyag ablakunk, annál jobb lesz a hőszigetelési értéke.
Az ablaküvegnél mit jelentenek ezek a számok: 4-16-4?
Ez egy rétegrendet jelent. A 4-es az üveg vastagságát jelöli, a 16-os pedig a két üveg közötti távolságot(légrést). Manapság minden ablaknál a légrést feltöltik argon gázzal, amely növeli a hőszigetelési tényezőt.
Hogyan tartsd karban műanyag ablakodat?
A műanyag ablakok és ajtók egyik legjobb tulajdonsága, hogy nagyon egyszerű a karbantartása. Fontos, hogy kerüljük az erős vegyszereket, mert kárt tehetnek a műanyag nyílászáróink felületén, így inkább használjunk mosószeres vizet, nem durva törlőkendővel. A tömítőgumikat is töröljük át, illetve a vasalatokat nyugodtan olajozzuk be.
Mi az a soroló?
Biztosan látott már olyan épületet ahol több műanyag ablak van közvetlenül egymás mellett beépítve. Ebben az esetben szélesebb falnyílást kell beépíteni, de a gyártási kapacitás ezt nem engedi. Ez az egymás melletti ablak összeépítését hívjuk sorolásnak.
Mi az a toktoldó?
A tok szélesítésére szolgáló elem. Általában a redőny előkészítéséhez használatos , de az utólagos szigetelés esetén is szükségessé válhat.
Mi az a dilatációs/merevített soroló?
Nagy méretű üvegfalaknál, szalagablakoknál 4 m-enként a dilatációs mozgás miatt szükséges. Befoglaló mérettől függően bejárati ajtó(k) és üvegfalak összeépítéséhez. A beépítés módjától függően különböző méretű toktoldó profilok felhasználása is szükségessé válhat.
Mi az az álosztó?
Az üvegosztóknak új épületeknél általában díszítő szerepük van. Régi épületek, lakások ablakcseréjénél a tetszőleges elrendezésnek köszönhetően az eredeti nyílászáró osztásait lehet utánozni két üveg közötti légrésben tartóval elhelyezve 8, illetve 16 mm vastagságban, valamint az üvegekre ragasztva.
Mi az a szárnyosztó, tokosztó?
Az üvegosztóknak új épületeknél általában díszítő szerepük van. Régi épületek, lakások ablakcseréjénél a tetszőleges elrendezésnek köszönhetően az eredeti nyílászáró osztásait lehet utánozni.
Jól hőszigeteltek a műanyag ablakok?
Nyílászárók tekintetében a műanyag ablakok szigetelnek a legjobban, szinte hermetikusan lezárják a helységet, ezért nagy hangsúlyt kell fektetni a szellőztetésre.
Csak fehér színű műanyag ablak létezik?
Nem, nem csak fehér színben léteznek műanyag ablakok, lehetőség nyílik faerezetű illetve matt fóliás – renolit fóliás – műanyag ablakok gyártására, melyek gyárilag, egy speciális eljárás segítségével kerülnek a műanyag profilra. Természetesen a garancia itt, is mint a fehér ablakoknál 8-10 évet jelent, gyártója válogatja. Létezik még az „acrylcolor” színes profil, mely szintén egy speciális gyári technológia. Arcylcolor profil csak egy oldalon lehet színes, a felület minden esetben matt, nem minden gyártó alkalmazza.
Milyen karbantartást igényelnek a műanyag ablakok?
Azt szoktuk mondani a műanyag ablakra a fa ablakkal szemben „igénytelen”, de ez nem teljesen igaz. Természetesen itt is szükséges a karbantartás, viszont jóval kevesebb munkával jár, illetve költséghatékonyabb, mint a fa társainál. A műanyag profil tisztítását mindig a legpuhább ronggyal és szemcsementes tisztítószerrel végezzük, aminek nincs maró hatása. Itt javasolnám az erre speciálisan gyártott tisztítószereket, pl. Cosmofen – ezt általában a szakkereskedésekben meg lehet vásárolni. A tömítőgumikat legalább félévente át kell kenni glicerines ronggyal, ezzel meg tudjuk előzni a gumi kiszáradását, rideggé válását, meg tudjuk tartani a szigetelő képességét. Az üvegek tisztításánál alkohol bázisú tisztítószert használjunk. A másik, talán a legfontosabb karbantartást igénylő alapanyag a vasalat, évente legalább egyszer olajozást igényel, a porosabb helyeken félévente szükséges a műveletet elvégezni. Ezt megtehetjük műszerolajjal vagy pedig WD-40 spray-vel. Fontos! A vasalat több pontján elvégzett olajozást követően mindig szükséges a kilincsek 180 fokban történő megmozgatása, ezáltal a vasalat minden részéhez elér az olajozó anyag. Amikor már komolyabb problémák lépnek fel, pl. működtetés közben akad a vasalat, recseg-ropog, ne álljon neki házilag barkácsolni, inkább jelentse be a hibát.
Van-e magyar szabvány, magyar méretrend? Ha igen, mit jelent?
Magyar szabvány gyakorlatilag már nincs, de a korábbi rendszer olyan mélyen ívódott be a köztudatba, hogy ma is követhető rendszerről van szó. Ez a rendszer az 1950-es években jött létre, és beltéri ajtóknál a 75, 90 és 100 cm szélességi, míg magasságot tekintve a 210 cm falnyílás méretet tartalmazta, tartalmazza. Lényeges, hogy ebben a rendszerben mindenkor a falnyílás méret a mérvadó.
Dekor és CPL. Gyakran hallom, mi a különbség?
Beltéri ajtó felület borításokról van szó, melyek reálisan adják vissza pl. a természetes faanyag megjelenést, de használati tulajdonságaik eltérnek. A dekorfelület egy megbízható, jó használati értékű beltéri ajtó borítását adja közepes igénybevételre, míg a CPL laminátum kimagasló kopás, karc és ütésálló borítást biztosít, mindkettő változatos szín és minta világgal. Mindkét felület borító anyag alaprétege nyomdai eljárással készül, de a dekor fólia felületét savra keményedő lakk, míg a CPL laminátum felületét kemény műgyanta borítja.
MDF, HDF… Mit jelentenek ezek?
Két olyan anyagról van szó, melyeket az ajtógyártásban is felhasználnak nagy mennyiségben. Az MDF közepes sűrűségű farost lemez angol eredetű betűszava, ez a mart felületű ajtók és tokalkatrészek alapanyaga, míg a HDF nagy sűrűségű farost lemez betűszava, amit főleg felület borító lemezek gyártására használnak.
Mit jelent az automata küszöb?
A korszerű ajtóknál, esztétikai és akadálymentesítési megfontolásból, egyre ritkább a hagyományos, úgynevezett átlépő küszöb. Ehelyett, ha a helyiség funkciója megkívánja az ajtólap aljába süllyesztett, láthatatlan automata küszöb teljesít szolgálatot. Az ajtó becsukásakor automatikusan ereszkedik a padlóra, és gumírozott felülete nagyfokú szigetelést biztosít, legyen szó hő és hangszigetelésről.
Mi az a BB/ PZ/ WC zár?
Ha már megtalálta a megfelelő kinézetű kilincset, többek között fontos meghatározni, hogy milyen zártípushoz kell a kilincs (BB, PZ vagy WC). Erre azért van szükség, mert a kilincs kulcslyukának kialakítása igazodnia kell az ajtóban lévő zárhoz. Ez azt is jelenti, hogy új ajtó megrendelésekor célszerű előre pontosítani, hogy az ajtót milyen helységeknél, és milyen zárral szeretnéd használni (pl. fürdő, wc, gyerekszoba, iroda, stb.). Ellenkező esetben egy későbbi zárcsere jelenti a megoldást.
BB zár: Tollas kulccsal működtethető, ideális a helyiségek nem biztonságtechnikai zárásához.
PZ zár: Cilinderbetéttel működtethető. Az ajtólap vastagságához megfelelő méretű cilinderbetét szükséges hozzá. Ezekből különböző típusok léteznek, választhatunk egyszerűt vagy betörésbiztos modellt is, az ajtólap funkciójától függően.
WC zár: A választott kilincsmodell WC fordítós kivitelével működtethető. Ideális mellékhelyiségek, fürdőszobák zárhatóvá tételéhez.
Zártest lyuktávolságának meghatározása
A kilincs és kulcslyuk közötti távolság mérésénél figyeljen arra, hogy a záron mérve a kilincslyuk középpontjától (zártestben lévő négyzetes lyukkialakítás, ahova a kilincstengely kerül) az alatta lévő kulcslyuk felső kör részének középpontja (zárkialakítás felső tengelyközéppontja) közötti távolságot kell lemérni. A legelterjedtebb méretek magyar zárak esetében 90 mm-es, de a biztonsági záraknál (PZ) 92 mm is lehet. Német szabványoknál 72 mm, osztrák záraknál 88 mm, portál záraknál pedig 85 mm. Ezeken a méreteken felül létezik még az 55 mm, WC-s kialakítás esetében még a 78 mm-es. Régi típusú ajtóknál akár teljesen egyedi méretű lyuktávolsággal rendelkező zárkialakítás is előfordulhat. A legtöbb hosszúcímes kilincs esetében lehetőség van kulcslyuk nélküli (úgynevezett BLIND) kivitelt rendelni.
A festett MDF ajtók valóban kimagasló minőséget jelentenek?
Igen, az ilyen termékek egyrészt az alkalmazott kiváló alapanyagok, másrészt a gondos megmunkálás révén, nem utolsó sorban az igényes felület kezelés alkalmazásával előállítva, kimagasló minőségű, esztétikus, magas értékű beltéri ajtókat jelenítenek meg.
Fenyőajtóra vágyom, mit illik tudnom a szerkezetéről, esetleges felületkezelési lehetőségeiről?
Beltéri fenyő ajtók alapanyaga lehet lucfenyő vagy borovi fenyő. Mindkét fafajból készülő ajtók jellemzően vésett csapos, telebetétes vagy üveghelyes kivitelben érhetők el. Míg a lucfenyő ajtók főleg melléklétesítmények, nyaralók, viszonylag olcsó ajtói, a borovi fenyőből készülő ajtók rusztikus, lakás belső terek kedvelt nyílászárói. Felületkezelésük történhet pác és lakkanyag alkalmazásával, lazúrozással, és az utóbbi időkben egyre népszerűbb környezetbarát – bió, kezelő anyagokkal, viaszokkal, viaszpácokkal. Érdemes figyelni arra a jelenségre, miszerint a lágyabb szerkezetű lucfenyő anyagú ajtóknál előfordulhat pácolás során nem egyenletes színeződés, ezért ezeknél a lazúrozás javasolt, vagy a viaszkezelés.
Párás, nedves környezetbe építek beltéri ajtót. Mire figyeljek?
Alapvetően arra kell ügyelni, hogy az ajtólap szerkezete és felület borítása legyen alkalmas az ilyen környezetben történő alkalmazásra. Laminált borító felület és forgácslap belső lapkitöltés megnyugtató eredményt adhat. Érdemes az ajtólapok alsó, nem lezárt élét viaszos anyaggal kezelni beépítés előtt, hogy a környezetből származó nedvességtartalom ne hatolhasson be az ajtólap keretanyagába.
Fontos nekem a hanggátlás, milyen ötleteitek vannak erre?
Gyakori, hogy egy beltéri ajtó esetében Vásárlóink komoly áthallás csillapítást kívánnak meg. Meg kell mondanunk, ez részben illúzió. Önmagában csak egy ajtóra bízni a hangcsillapítást nem ad eredményt. Az épületszerkezet, az ajtó beépítési módja, alapvetően befolyásoló tényező. De azért tudunk az ajtó révén is sok mindent tenni! Néhány javaslat: válasszunk forgácslap betétet az ajtó belső kitöltésére, ami az alap20-22 dB csillapítással szemben 27-29 db ganggátlást ad, továbbá javasolt az ajtólap alsó élébe automata küszöb beépítése, ami további 3-4 dB csillapítást ad. Összességében így elérhető a 32-34 dB hanggátlás egy átlagos beltéri ajtónál. Nem szabad ugyan akkor elfelejtkezni a tokok hangvezetés csökkentéséről sem, amit a beépítő-rögzítő hab szakaszok közötti rések ásványgyapottal történő tömedékelésével lehet elérni.
A felújítás, építkezés melyik szakaszában építik be a beltéri ajtókat?
A mai korszerű beltéri ajtó szerkezetek az építkezés-felújítás utolsó fázisában, tehát már festett belső tér esetén helyezendők el, mivel alkalmazásuk kiegészítő kőműves munkákat nem igényelnek.
Mi az az átfogó tok? Miért ajánljuk általában azt?
Az átfogó tok, nevéből következően, átfogja a falkáva vastagságát, azt mindkét oldalról takarja, lezárja. Előnye, hogy nem teljesen szabályos, tehát kivakolt falkáva esetén is, teljes értékű, esztétikus takarást biztosít.
Idővel állítanom kell az ajtókon? Igényel karbantartást?
Állítás jellemzően nem szükséges, de számolnunk kell olyan behatásokkal, mint pl. kisgyerek a kilincsbe kapaszkodva, hintának használja az ajtót. Tudjuk, ez szélsőséges példa, de előfordul! Másik eset, hogy a beltéri ajtóknál alkalmazott rugalmas (EPDM) tömítés a használat során tömörödik, éls az ajtó kissé kotyogós lesz. Mindkét esetben a pántok szerelőfuraton keresztül történő állításával, imbuszkulcs segítségével, végezhető el az után állítás, de ez jellemzően évek múlva lehet aktuális. A karbantartás más tekintetben a tömítés enyhén szilikonolajos ronggyal való áttörlésével és a zárszerkezet grafitos kenésével történhet. A felületek semleges, nem koptató hatású tisztítóanyag alkalmazásával, nyirkos ronggyal végezhető.
Mire ügyeljek a színválasztásnál? (és úgy általában a döntésnél.)
A színválasztás elsősorban esztétikai kérdés, és itt általában a hölgyeké az utolsó szó. Javaslataink nyilván lehetnek: szűkebb helyekre világosabb ajtó, harmonizáljon a padlóval, parkettával, bútorzattal, gondoljuk át a család összetételét (gyermekek, idősek, stb). A legfontosabb, hogy ezt az ajtót évekig nézegetni fogják, fontolják meg a döntést, főleg annak fényében, hogy az ajtók a nagy felület miatt dominálni fognak a belső tér hangulatában.
Ha mindezeken túl vagyunk, egyeztessenek kollégáinkkal nyitásirányokról, hiszen a lakás és az ajtók „használata” legalább olyan fontos, mint az esztétikum. Fény-átjárás tekintetében gondoljuk meg az üvegezési lehetőségeket, figyelembe véve a gyermekek biztonságát is. A kilincsek kiválasztása meglepően fontos kiegészítő eleme a döntésnek, szerencsére több száz variánsot tudunk felmutatni Önöknek. Beltéri ajtók esetében a hang és hőszigetelés kérdése nem mindig merül fel, de adott esetben kollégánkkal ezt is körbejárhatják.
Az ajtólap belső szerkezete tényleg jelentős kérdés? Méhsejt-furatolt forgácslap. Mi fán terem?
Valóban, a lap belső szerkezete esetenként lényeges. A lap hanggátlása, klimatikus ellenálló képessége eltér a különféle betéttípusok esetén.
A könnyített, méhsejt papírrács betét terhelhetősége kiváló, de párás, nedves, környezetben kevésbé időtálló, míg az üreges vagy tömör forgácslap betétezés jobb klíma állóságú, nagyobb igénybevétel viselésére alkalmas. A papírrács betét egy méhsejt szerkezet, ami a lapfelület 10-12 kp/cm2 terhelhetőségét biztosítja, gyakorlatilag egy felnőtt ember súlyát is, ráállva, biztonsággal elviseli. Az ilyen lapszerkezet terhelhetőségét, merevségét, a papírrács betét sok-sok ragasztott kapcsolódása adja a borító lemezzel.
Az üreges vagy tömör forgácslap, ami a kétoldali lemezborítás között kerül elhelyezésre, kimagasló mechanikai tulajdonságokat biztosít a lapszerkezetnek, növelve annak klimatikus ellenálló képességét.
Üvegezés. Van funkcionális szerepe, vagy csak az esztétikum miatt választják?
Természetesen van funkciója, nem is kevés: átengedi a fényt, vagy annak egy részét. Ennek van gyakorlati haszna, emellett a lakás hangulatát a belső fényviszonyok is nagyban meghatározzák, és természetesen akár a villanyszámlánkon is látható eredményeket produkál.
Rengeteg üvegezési opció van, és ezt megsokszorozza a széles üvegválaszték.
Mi az a felülvilágító?
Egyes esetekben a kívánt szerkezeti magasság, a belsőépítészeti terv, vagy bevilágítási többlet elvárás megkívánja a magasított beltéri ajtó szerkezetet. Ez azonban részben merevségi, másrészt gyártástechnológiai okok miatt, egy szerkezettel nem valósítható meg, ezért kapcsolt szerkezetet kell alkalmazni, ahol a felső részbe fix üvegezett vagy tele betétes egység kerül. Ennek formai megjelenés egyezik az alantas tokszerkezet formjával, és ahhoz, valamint a falszerkezethez kapcsolódik.
Milyen tűzvédelmi jelzések vannak az ajtóknál?
E jelzés: tűz-, láng elválasztási képesség. E120=120 percig nem terjed át az egyik oldalon keletkező tűz a másik oldalra.
I jelzés: ez szigetelési mérték. Mennyi ideig tud ellenállni a termék a tűznek úgy, hogy amelyik oldalon nem ég a tűz ne következzen be jelentős hőmérsékletnövekedés. I30=30 percig nem történi jelentősebb hőhatás. Ha EI jelzést látunk, akkor E=I-vel.
R jelzés: terhelési mérték. Mi az a határ, amikor még nem lesz eldeformálódás.
M jelzés: mechanikai terhelhetőség. Hogyan áll ellen a különböző behatásoknak.
H jelzés: robbanás elleni védelem.
Sa jelzés: szobahőmérsékleten igazolt füstzáró képesség – Sm jelzés: közepes hőmérsékleten igazolt füstzáró képesség.
Milyen az ajtók hangszigetelése?
Változó az ajtók hangszigetelése. Ezt vásárlás előtt meg kell nézni, hogy milyen csoportba vannak besorolva. 4 csoportot különböztetünk meg az MSZ 9386:1993 szabvány szerint:
LH1 ajtó: különleges léghanggátlású- Rw 45≥dB.
LH2 ajtó: nagy léghanggátlású- Rw 35-44 dB között.
LH3 ajtó: közepes léghanggátlású -Rw 27-34 dB között.
LH4 ajtó: kis léghanggátlású (léghanggátlás nélküli) -Rw≤27 dB.
Nyitásirány
A nyílászáró egyik fontos jellemzője használati szempontból a nyitásirány. A nyitásirány megállapítása mindig zsanéroldalról történik. Belülről nézve a szerkezet jobbos, ha egyszárnyú, és a zsanér a jobb oldalon van, vagy ha kétszárnyú váltószárnyas/tokosztós, és a jobb oldala a főszárny/bukó-nyíló. A kétszárnyú váltószárnyas nyílászáró szerkezetnek általában csak a főszárnyán van kilincs. Bejáratiajtó-szerkezetek nyitásirányának megállapítása is így történik.
Mi az a falc?
Olyan műszaki szakszó, ami egy ajtólap záródási pontjainál, a lap 3 oldalán található aljzatot jelenti. Célja a hézagmentes zárás, a huzatérzet csökkentés megvalósítása. Beltéri ajtóknál ennek mérete 25 x 13 mm, és a lapfelülettel harmonizáló borítóanyaggal van lezárva.
Mi az a profil?
A profil az a része a nyílászáróknak, amit a köznyelv keretként, illetve tokként ismer. Ebben helyezkedik el az üveg, és az ablakműködéshez szükséges vasalatok. A pontos méretezés és illesztés elengedhetetlen a jó záródás érdekében, ami az általunk forgalmazott termékeknél teljes mértékben megoldott és ellenőrzött!
A méretmeghatározás fogalmai nyílászáró szerkezeteknél
Névleges méret: a szerkezetet meghatározó, a költségvetésbe kerülő méret. A nyílászáró szerkezet külméretének és az elhelyezéshez szükséges köz méretének összege. Tervlapokon a nyílászáró tengelyén tüntetjük fel (szélesség/magasság; jele: NM).
Elhelyezési köz
A tok és a fal közötti hézag mérete, amelynek a tok elhelyezésekor van jelentősége (jele: EK).
Gyártási méret
A nyílászáró szerkezet tokjának külmérete. (A névleges méret és az elhelyezési köz méretkülönbsége.)
Tok belmérete
A nyílászáró beépítése után kialakult nyílásméret. Bútorozási tervhez ismerni kell. Ajtóknál szélességi irányban NM-15 cm, magassági irányban NM-7,5 cm általában az értéke. Ablakoknál a szerkezetfajta és a szükséges elhelyezési köz szerint változik.
Mit jelent az ablaknál az, hogy Uf érték?
A nyílászáró hőszigetelő képességénél több értéket is figyelemben kell vennünk.
Az Uf érték határozza meg az ablak tok és a szárny szerkezetének hő átbocsátási tényezőjét. Minél kisebb ez az érték, annál jobb nekünk, mert annál kevesebb energiát kell felhasználnunk fűtésre vagy hűtésre.
Tehát a nyílászáró vásárlása esetén a légkamrák számán kívül érdemes figyelni az Uf értékre is.
Uf értéket befolyásoló tényezők:
• A profil merevítése
• A profil vastagsága
• A profil geometriája
• A körbe futó gumitömítés minősége
• A légkamrák száma
Mit jelent az ablaknál az, hogy Ug érték?
Az Ug érték az ablak üvegének hő átbocsátási tényezőjét jelenti.
Az Ug érték az üvegtáblák közti rést kitöltő gáz típusától, az üvegtáblák egymástól való távolságától és az üvegtáblák számától függ.
Nyílászárók felületének legnagyobb részét az üveg teszi ki. Ezért az ablak hő átbocsátási tényezőjét legnagyobb mértékben az üveg vastagsága határozza meg.
Leggyakrabban használt üvegtípusok hő átbocsátási tényezője:
• Sima 4 mm üveg: 5,8 W/m2K
• 2 rétegű Lowe 24mm üveg : 4-16-4 1.0 W/m2K
• 3 rétegű Lowe 36 mm üveg4-12-4-12-4 0,7w/m2K
• 3 rétegű Lowe 44mm üveg 4-16-4-16-4 0,5w/m2K (meleg peremes távtartóval)
Mit jelent az ablaknál az, hogy Uw érték?
Az ablak vagy beüvegezett ajtó Uw hőátadási együtthatójának kiszámítása általában 1,23 m x 1,48 m szabványméretű ablakkal számol.
Figyelmeztetés: Kisebb méretek esetében az U érték romlik, míg a nagyobb ablakok jobb értékeket érnek el. Ennek oka az, hogy az üvegezés a tok anyagához képest nagyobb U értékeket érhet el, és nagyobb üvegfelületek esetében jobb hőszigetelési értékek jelentkezhetnek.
Az EnEV 2009 előírás szerint a normál üvegezés U értéke nem lépheti túl az Uw = 1,3 W/m2K értéket. Passzív házakhoz történő felhasználásra az Uw = 0,8 W/m2K vagy annál jobb értékkel rendelkező ablakok a megfelelőek.
Uw érték kiszámítása
A hőátadási együttható megállapítására az alábbi képlet használatos:
• Ug = üvegezés hőátadási együtthatója
• Uf = tok hőátadási együtthatója
• Ψg= hőszigetelő üveg peremcsatlakozásának lineáris hőátadási együtthatója
• Ag = üvegfelület
• Af = tokfelület
• Aw = Ag + Af
• lg = tokprofil belső élének mérete
• (ill. az üvegtábla látható mérete)
Mi az a biztonsági üveg?
A biztonsági üveg szerkezete egy szendvics panel. Az üvegek több rétegben történő ragasztásával érik el a megfelelő üvegvastagságot. Az üveglapok közé ragasztó vagy biztonsági fólia kerül. A rétegrendet általában a funkció határozza meg.
Lakossági felhasználás során használt leggyakoribb rétegrend:
• 3.3.1 biztonsági üveg
• 4.4.1 biztonsági üveg
• 4.4.2 biztonsági üveg
Előnyei
Biztonsági üveg esetén nem kell alkalmazni védő rácsot vagy más mechanikai eszközt ingatlanunk megóvására.
Az üveg hő és hangszigetelése is kedvezőbb.
Esetleges törés esetén az üveg nem törik csak pókhálós lesz.
Mi a különbség az 5 és a 6 légkamrás ablak között? Melyik a jobb?
Minél több a légkamrák száma, annál jobb a hőszigetelés, természetesen ez a beépítési mélység növelésével is jár. Az öt és a hat légkamrás ablakok közt jelentős különbség nincs, jobb esetben a profil 3-5 mm-el vastagabb.
Mi az a párkányfogadó?
A nyílászáró alsó vízszintes felén helyezkedik el, nevében is benne van, párkány fogadására hivatott, ennek segítségével a párkányt a nyílászáró alá lehet csúsztatni, elősegíti a párkány szakszerű beépítését. Szállításnál is nagy segítséget nyújt.
Mi az az Aereco (légbevezető)?
Az EMM, EMF, EFR légbevezetők a szellőzési rendszer elengedhetetlen részei. Kétféle légáramlással szerelhetők, 3 standard színben elérhetők: fehér (RAL 9003), gesztenye (RAL 8017), tölgy (RAL 8001). Az egyszerű és strapabíró kialakításukkal már sok ország piacán bizonyítottak. Akusztikus külső esővédővel 37 dB átlagos hangcsillapításra képesek.
Minden esetre
Az EMM, EMF légbevezetőkön beérkező levegő iránya attól függ, hogy a talapzatát a két lehetőség közül hogyan szerelik fel. Így a légáram iránya a födém elhelyezkedésétől és a benntartózkodók kényelme érdekében megválasztható.
Kézi záróretesz szélsőséges hideg esetére
Záróretesszel ellátott típusok is választhatók, melyeknél a szabályozózsalu manuálisan a zárt (minimum) állásban rögzíthető, hogy szélsőségesen hideg és szeles téli időben megakadályozzuk a túlzott légcserét.
Nyílt égésterű gázkészülékek, kályhák és kandallók légellátása
A nem zárható és növelt minimum hozamú légbevezetők alkalmasak a nyílt égésterű gázkészülékek égési és szellőző levegőjének utánpótlására.
Penészesedés? Miért keletkezik és hogyan küszöbölhető ki?
Amíg a régi, rosszul záródó fa ablakoknál a helyiség természetes szellőzése “megoldott”, ez az új műanyag ablakok beépítése után megszűnik.
Egy háztartásban a főzés, ruhaszárítás, illetve a légzésünk, stb. által egy nap alatt átlagosan 16 liter víz kerül vízpáraként a levegőbe. Az ideális páratartalom 40-50%. E fölötti nedvességtartalom esetén indul el a penészképződés. A pára lecsapódik a lakás leghidegebb pontján és ez a nedves felület kiváló talaj a penészgombáknak.
Mi a megoldás? A rendszeres szellőztetés!
Többször és rendszeresebben kell szellőztetni. Például reggel ébredés után kitárni az ablakot és mindaddig nyitva hagyni, míg az üvegen lecsapódott pára el nem párolog onnan.
A szellőztetés megoldható beépített elemekkel is:
résszellőztető funkcióval ellátott ablakoknál ez megoldott, de manuális
automata higroszabályozású szellőzőelemek esetén bizonyos páratartalom felett a lamella kinyit, majd a normál állapot elérése után visszazár
manuális higroszabályozású szellőzőelemek esetén kézi működtetés szükséges
Fontos azonban tudni azt, hogy egyik szellőzőelem sem helyettesíti a rendszeres szellőztetést!